Основи техніки безпеки під час проведення електричних вимірювань
Вступ
Вимірювання електричних параметрів та величин – це невід’ємна частина робіт зі встановлення, обслуговування та ремонту електромереж, електроустановок, обладнання та приладів у більшості галузей промисловості, наукових дослідженнях, комунікаціях, будівництві та й зрештою у побутовому контексті. Завдяки цим вимірюванням можна оцінити стан електричних кіл, перевірити експлуатаційні параметри та стан пристроїв та своєчасно виявити несправності, а також запобігти багатьом потенційним проблемам та збиткам.
Однак будь-які роботи з електрикою, зокрема вимірювання, пов’язані з певним рівнем ризику, адже електричний струм може становити серйозну загрозу для здоров’я та життя електриків, операторів та інших осіб. Саме тому дотримання правил техніки безпеки є критично важливим.
Власне тому чи не в кожній інструкції до вимірювального обладнання – від найпростішого тестера до високоточних трасошукачів – обов’язково наводяться рекомендації щодо безпечного використання, адже йдеться не просто про формальність, а про життєво необхідні вимоги.
Чому необхідно дотримуватись правил техніки безпеки?
Основна мета правил безпеки – запобігти ризикам травмування та втрати працездатності чи навіть життя під час роботи з електровимірювальними приладами.
Всі ці ризики об’єднуються терміном «електротравматизм», тобто ушкодження, спричинені дією електричного струму на організм людини, наслідки яких в багатьох випадках можуть бути вкрай серйозними, аж до летальних.
На додаток до безпосередньої загрози здоров’ю та життю, нехтування технікою безпеки може спричинити вихід з ладу та пошкодження як самих вимірювальних приладів, так і високовартісного обладнання, яке перевіряється, і навіть стати причиною займання та пожежі.
Отже, дотримання принаймні базових правил – це не лише запорука особистої безпеки, а й гарантія збереження обладнання та об’єктів.
Основні правила техніки безпеки
Щоб мінімізувати ризики під час вимірювань електричних параметрів та величин, слід дотримуватися принаймні таких базових правил:
- Допускатися до роботи з електровимірювальними приладами повинні лише спеціалісти, які пройшли відповідну підготовку та мають необхідний рівень кваліфікації.
Якщо ви, ваші колеги чи працівники не мають достатнього рівня спеціалізованих знань щодо вимірювальної техніки та приладів, принципів роботи електромережі та безпечного поводження з електрикою, утримайтесь і не дозволяйте іншим виконувати будь-які електровимірювання та зверніться до фахівців. - Перед початком роботи необхідно перевірити на справність та відсутність пошкоджень всі електровимірювальні прилади, які ви плануєте використовувати.
Якщо корпус пристрою має видимі пошкодження, ізоляція щупів порушена чи прилад працює некоректно – його подальше використання суворо заборонене! - Виконувати вимірювання необхідно лише у безпечних умовах.
Підвищена вологість, ризик вибуху чи займання створюють суттєву додаткову небезпеку під час роботи, тому вимірювання можна проводити лише у контрольованому середовищі, фактори ризику в якому зведені до мінімуму. - Перевищувати граничні значення вимірювання суворо заборонено.
Скажімо, якщо ваш мультиметр розрахований на 600 В, не варто перевіряти, чи витримає він 1000 В. Навіть якщо й витримає, це буде його останнє вимірювання.
Чого категорично не можна робити?
На додаток до основних правил безпеки, окремо звернемо увагу на дії, які суворо заборонені під час роботи з електроприладами:
Приблизно 70% нашого організму – це вода, яка є чудовим провідником електричного струму. Струм завжди шукає шлях найменшого опору – і часто цей шлях, який такою називають петлею, проходить через тіло людини.
Якщо для проведення вимірювання потрібно знімати ізоляцію, у 9 випадках з 10 це – вкрай тривожний сигнал. Найчастіше це означає, що вимірювання проводяться неправильно або для цього використовуються невідповідні методи.
Поламаний або пошкоджений прилад може стати причиною короткого замикання, вибуху, пожежі чи ураження струмом.
Рукавички з ізоляційного матеріалу, спеціальний діелектричний килимок та спецвзуття – це не зайві витрати чи надмірні прояви обережності, а базові заходи безпеки, фактично – необхідний мінімум. Пам’ятайте, що ураження струмом часто відбувається через контакт із землею.
Будь-яка робота з електрикою потребує високої концентрації, чіткої координації рухів та швидкості реагування. Недотримання цього правила може мати фатальні наслідки.
Висновки
Дотримання правил техніки безпеки під час роботи з електровимірювальними приладами – це не просто рекомендація, а життєва необхідність. Це дозволяє уникнути травм, захистити робоче обладнання та знизити ризики виникнення аварійних ситуацій. На додаток до загальних правил, під час виконання електровимірювань необхідно враховувати додаткові вимоги, які залежать від специфіки робіт та умов їх проведення.
Кожен, хто проводить електричні вимірювання, повинен тверезо розуміти потенційну небезпеку та фактори ризику і підходити до своєї роботи максимально відповідально. Незалежно від досвіду та рівня кваліфікації, безпека завжди повинна бути пріоритетом.